Luh

Podzim v Luhu

Podzim v Luhu byl plný zajímavých akcí a besed. Hned začátkem října proběhla výstava výrobků dámského kreativního spolku Tilia, kde jsme mohli vidět nejrůznější techniky při výrobě šperků, šátků, papírových ozdob atd. Přivítali jsme také nové Knížátka. Besedovali jsme s dětmi nad nejrůznějšími tématy – od prasátka Pepiny, přes populárního autora Davida Walliamse jsme se dostali až do tropického deštného pralesa.  Celý říjen se především nesl v duchu strašidelné atmosféry. Děti nedočkavě čekaly na poslední říjnový den, kdy mohly přijít do školy a do knihovny v kostýmu. Protože tento svátek už i u nás získává stále větší oblibu, řekli jsme si, proč se vlastně dlabou dýně a jaká legenda je s nimi spojená. Vyvrcholením byla Halloweenská noc, které se zúčastnilo deset dětí ze ZŠ Luh.

 

Červen v knihovně

Hned 1. června byl v Luhu den plný her, tvoření a zábavy, jelikož jsme slavili Mezinárodní den dětí. Děti hrály celé odpoledne deskové hry, kde převládala hra Ubongo a Dobble. Tvořily také obrázky z barviček na sklo a nesměly chybět i ukázky pohádek. V červnu proběhla ještě velká řada besed, většinou už zaměřených na prázdninové čtení a dobrodružství. Děti zaujaly především tyto knihy: Most do země Terabithia, Velké dobrodružství Pepíka Střechy a vtipně pojatá kniha Jak jsem byl malej. Červen jsme krásně zakončili návštěvou na ZŠ Ohrada, kde se předávalo vysvědčení a poslední knížky pro prvňáčky :-).

Květen v knihovně

V květnu přišli do knihovny především studenti druhého stupně. S šesťáky jsme si povídali o knihách se silným příběhem. Zazněly zde tituly jako Už zase skáču přes kaluže Alana Marshalla nebo Jednu jí vrazím od spisovatelky Elisabeth Zöller. S Deváťáky jsme zase četli ukázky z knihy Tajný deník Adriana Molea, která nese označení nejhumornější anglická kniha desetiletí, což můžeme potvrdit J

Zajímavá byla i beseda na téma Hororové prvky v současné literatuře pro děti a mládež, kde jsme pracovali s knihou Usnula jsem, jež je inspirována mexickou legendou, která říká, že kdo usne na hrobě, probudí se ve světě mrtvých. Na konci jsme zhlédli stejnojmenný animovaný film animátorky a režisérky Kristiny Dufkové, který se dětem hodně líbil. Film s knihou tak tvoří dohromady celek, který zabaví mladší i starší děti.

 

Duben v knihovně

V rámci dubnových besed děti pracovaly především s naučnými knihami a encyklopediemi. Vyhledávali jsme nejrůznější informace o zvířatech, rostlinách, vesmíru, dopravních prostředcích atd. Nejvíce děti zajímal podivuhodný svět zvířat afrického kontinentu.

Každé pondělní odpoledne tady také děti z kroužku knížátka nacvičují novou pohádku, tentokrát je to o tom, jak včelička zachránila králíčka.

A konec měsíce je spojen především s čarodějnicemi. Jen pár svátků nebo lidových zvyků má u nás tak silnou odezvu mezi lidmi jako každoroční "pálení čarodějnic". S dětmi jsme si povídali o tomto starém lidovém zvyku a společně četli pohádky o čarodějnicích.

 

Březen v knihovně

Březen je pro knihovny významným měsícem. Je to totiž měsíc čtenářů. I v knihovně v Luhu bylo pro děti připraveno spoustu zajímavých akcí. Ze školní družinou jsme zavítali do kouzelného světa Harryho Pottera, který se hemží nejrůznějšími tvory a zvířaty. Nejvíce děti zajímalo, jak filmový návrháři vytvořili pavouka Aragoga nebo Hagridova mazlíčka Klofana. Samozřejmě bylo připraveno také zážitkové čtení pro děti a rodiče. Za dobrodružnou literaturou přišli i sedmáci z Ohrady.

V březnu proběhlo i další tvoření, tentokrát s velikonoční tématikou. Děti si vyráběly velikonoční přáníčka a jarní dekorace. Na konci měsíce zde zavítali ještě čtvrťáci z Ohrady. Žáci se seznámili s velikonočním příběhem, se symboly Velikonoc a jejich významem. Také jsme si řekli, jak se slaví Velikonoce ve světě. Dětem se líbilo Řecko, jelikož se v rodinách koná vajíčková bitva, která spočívá v rozbití vajíčka o svého protivníka  :-).

 

Únor v knihovně

Únor v knihovně v Luhu byl plný zajímavých akcí. Hned začátkem měsíce proběhlo každoroční prázdninové tvoření, kde jsme vyráběli skládané papírové květy – tulipány, narcisy a růže.

V úterý 9. 2. 2016 jsme tady také slavili 95. výročí založení Masarykovy veřejné knihovny. A jelikož oslavy nesly podtitul Výlet do historie, tak jsme si připomněli atmosféru dvacátých let minulého století, kdy naše knihovna vznikla. Po celý den jsme besedovali, hráli hry, luštili křížovky a kvízy. Samozřejmě nesměly chybět i ukázky pohádek z dvacátých let.

V únoru se uskutečnila řada besed, tentokrát jsme pracovali s knihami Roalda Dahla a Davida Walliamse.

Leden v knihovně

První měsíc v roce 2016 odstartovaly besedy pro nejmenší. Tentokrát jsme pracovali se zábavnými, místy i trochu strašidelnými příběhy Julie Donaldson. Dětem se nejvíce líbila kniha o příšeře Gruffalovi, zábavná však byla i veršovaná kniha o čarodějnici, která letěla s kočkou na koštěti. Zajímavá událost se uskutečnila ve středu 27. 1., kdy proběhlo v knihovně kulturní dopoledne. Pro dámský klub Tilie si připravila děvčata ze ZŠ Luh taneční vystoupení, poté následovala pohádka z knížky Heleny Zmatlíkové O koťátku, kterou zahrály děti z kroužku Knížátka. Velice inspirující byly také ukázky cviků, které předvedly seniorky z Tilie. V únoru nás čeká mnoho dalších zajímavých akcí.

 

Prosinec v knihovně

V předvánočním čase to v knihovně v Luhu žilo.  11. prosince to odstartovala adventní noc, kdy jsme s dětmi nocovali v naší knihovničce. Celý večer jsme vytrvale tvořili a tvořili. Největší úspěch měli sněhuláci z ponožek. 15. prosince následovalo vánoční tvoření. Tentokrát jsme s dětmi ze ŠD Luh vyráběli vánoční přáníčka ze scrapbookového papíru. Jelikož se zlatou barvou a třpytkami opravdu nešetřilo, tak se na konci třpytila i celá knihovna. 23. 12. jsme tento krásný čas zakončili čtením a pouštěním vánočních pohádek a koled. V průběhu prosince samozřejmě proběhla ještě řada besed a vzdělávacích akcí pro děti.

Listopad v knihovně

Naše knihovnička už je plná vánoční nálady a těšení na nejkrásnější svátky v roce. Společně jsme nazdobili vánoční stromeček a vytvořili adventní věnec. A protože se blíží Mikuláš, povídali jsme si o něm s dětmi ze školní družiny. Své příběhy a zážitky samozřejmě vyprávěly především děti.

Uplynulé týdny byly ve znamení informačního vzdělávání. Zúčastnili se žáci ze ZŠ Ohrada a ZŠ Luh. Vystřídalo se celkem pět lektorů, kteří popovídali o nejrůznějších tématech. První třída zavítala do pohádky se skřítkem Knihovníčkem, druháci poznávali hravou formou čtyři roční období, třeťáci vyhledávali informace a pracovali s textem, čtvrťáci si osvojili základní pravidla společenského chování a pátý ročník měl lekci s názvem Valašsko ve zdrojích. Celé to zakončila osmá třída s lekcí Bezpečí na síti, kde se žáci seznámili s pojmy jako kyberšikana, kybergrooming, sexting a další.

Říjen v knihovně

V říjnu do naší knihovničky opět zavítali nejmenší čtenáři z mateřských školek z Luhu, Ohrady a Kostky. Kromě klasických pohádek, děti pracovali i s obrázkovými knížkami Petra Horáčka. Společně jsme tak prozkoumali napínavý příběh o Papuchálkovi, zaskotačili jsme si s Husou Lízou a nakonec jsme našli i nový domeček myšce Elišce.

 

7. října 2015 byla u dětské knihovny v Luhu otevřena první Knihobudka ve Vsetíně. Slavnostního otevření se zúčastnili i žáci ZŠ Ohrada a ZŠ Luh a také školní družiny těchto škol.