Dolní náměstí

Podzim v knihovně na Dolním náměstí

Na začátku září, kdy vám začala opět školní docházka, tak i my v knihovně jsme se připravovali na nový školní rok a to tak, že jsme tvořili novou nabídku besed pro školy. Aby jste mohli občas za námi dojít do knihovny a dovědět se něco nového o tématu, které právě probíráte ve škole (snad vám tak zpestříme výuku). Jinak jsme v září oslavili deset let v nové budově, konal se u nás knihovnický happening a s kolegyní jsme byly načerpat nové informace na semináři v pohádkovém Jičíně.

V říjnu se již naplno rozjely besedy pro školy, kalendář se jen plní a to jsme moc rádi :-). Rozběhlo se několik nových soutěží. Každoroční soutěž O poklad strýca Juráša - literární soutěž pro žáky 1. - 9. třídy., těšíme se na všechny vaše práce, bude to jistě krásné čtení :-). Soutěžíme o Adventní nocování v knihovně - pět nejlepších soutěžících může 25. listopadu strávit noc v dětské knihovně v Rokytnici (více informací zde na webu v Aktualitách nebo na všech dětských půjčovnách). Rozjela se soutěž o Nejlepší čtenářskou třídu - od října do února soutěží třídy prvního stupně v tom, kdo přečte více knih.

Máme spoustu nových knih, nové i stále nakupuje, tak neváhejte a přijďte si něco vybrat :-).

Červen v knihovně

Červen v knihovně nám odstartoval Den dětí, kdy jsme tvořili záložky do knížek a na každé dítě, zde čekala malá sladkost :-).

Jinak v červnu probíhala ještě řada programů pro školy. Odevzdali jsme všechny Knížky pro prvňáčky, už nám žádná nezbyla, povídali si o hrdinech, realismu, fantasy a hlavně, doporučovali jsme knihy na prázdniny, ať máte u vody co číst :-).

Do našeho fondu nám přibylo mnoho knih, tak nabídka je opravdu pestrá. Přidali jsme i nové hry, když bude třeba venku pršet, tak si můžete s rodiči něco zahrát.

Květen v knihovně

V květnu probíhala na dětské půjčovně řada programů pro školy. Prvňáčci si začali chodit a přebírat svou Knížku pro prvňáčka (za odměnu, že již umí číst). Hodně se povídalo o autorech David Walliams a Roadl Dahl (tito autoři jsou velmi oblíbeni), ale také o poezii a různých postiženích - to při besedě s názvem Už zase skáču přes kaluže.

Ke svému kocni dospěla i soutěž O poklad strýca Juráša a to krajským kolem, všechny ceny byly předány a všichni spisovatelé náležitě oceněni :-).

S některými jsme společně putovali po Magických "vsetínských" osmičkách.

A samozřejmě se hodně půjčovala a to nejen knížky, ale i stolní hry, jejichž půjčování si získává stále větší oblibu. Můžete vyzkoušet různé strategické hry, postřehové, zábavné i naučné.

Duben v knihovně

Kromě toho, že se na začátku dubna v knihovně nocovalo, o tom už bylo napsáno, tak probíhala řada programů pro školy a školky. V průběhu dubna jsem si společně povídali o etiketě, o jaru, o spisovateli Roaldu Dahlovi, Josefu Škovereckém, společně jsem si četli z různých knih, učili se vyhledávat v knihách i na internetu a mnoho dalšího.

V dubnu probíhaly přijímačky na střední školy a víceletá gymnázia a i my v knihovně jsme vám drželi palce, tak snad vše dopadlo dobře a podle vašich představ :-).

Ale i my jsme se školili a učili něčemu novému a to na dvou seminářích, v Sedlčanech a v Brně. Nabrali jsme tam spoustu nápadů, které se budeme snažit uplatnit  i u nás v knihovně :-).

 

Březen v knihovně

V březnu každoročně žije knihovna čtením, protože březen je měsíc knihy. První týden v březnu se proto četlo v celé knihovně i mimo ní :-). Četlo se dokonce i v anglickém jazyce a četla rodilá mluvčí Melinda.

Ale samozřejmě se jen nečetlo, v březnu byly také Velikonoce, tak jsme tvořili a to několikrát. Návštěvníci těchto dílen si mohli vytvořti velikonoční dekorace z proutí, barevných kamínku nebo z papíru. Všechny výrobky můžete vidět v naší fotogalerii.

Opět proběhlo několik besed a informačních lekcí pro školy a tento měsí k nám zavítaly i přespolní děti :-). Na návštěvu přijeli žáci ze ZŠ Hošťálková, ZŠ Huslenky, ze Speciální školy v Liptále nebo děti ze školní družiny v Kateřinicíh, seznámili se s knihovnou, s literárními žánry, hádali pohádky atd.

 

Únor v knihovně

Únor začal pro všechny děti velmi příznivě, a to jarními prázdninami :-). Tak my jsme v knihovně nezaháleli a připravili prázdninové tvoření, při kterém se tvořili ježci ze starých knih nebo jinak skládané knihy. Akce to byla velmi povedená a projevila se při ní velká tvořivost všech účastníků, ať už to byly děti, maminky nebo babičky.

Dlaší týden se nesl v celé knihovně na vlně oslav. Naše knihovna slavila své 95. narozeniny a to už je důvod k oslavě. Celý den jste nás mohli potkávat v kostýmech z 20. a 30. let dvacátého století, podívat se na co se dívaly děti v těchto letech a přesvědčit se, že to nebyly pohádky a filmy na jaké jsme zvyklí dnes. Jinak vás na dětském oddělení čekalo spoustu kvízu, hádanek a taky kolo štěstí, při kterém jste si mohli vytočit tričko, hrníček, baterku, náramek nebo něco na zub.

V únoru bylo taky slavnostní vyhlášení soutěže O poklad strýca Juráša a pasování prvňáčků na Rytíře řádu čtenářského a k tomu spousta dalších besed.

 

Prosinec v knihovně na Dolním náměstí

V prosinci byla knihovna ve znamení Vánoc, asi jako všude jinde. Pro školky byl připraven Adventní příběh - kdy jsme se pomocí tohoto příběhu dostali do Jeruzaléma, na louku za pastýři a nakonec do Betléma, k místu narození Ježíška. Tvořili jsme vánoční dekorace - stromečky z polystyrenu, anděly z lékařských špachtlí atd. Všem účastníkům tvořivé dílny se výrobky moc povedly, o čemž se můžete přesvědčit v naši fotogalerii.

Listopad v knihovně na Dolním náměstí

V listopadu to v knihovně opět žilo. Ve velkém se půjčovalo, hrály hry na počítači i na tabletu nebo se v knihovně "jen tak kecalo" . 

Na jedno odpoledne se knihovna změnila v kasino a hrály se zde "hazardní" hry :-). Hráli všichni, kluci, holky, paní učitelky, babičky a všechny to moc bavilo. V listopadu taky proběhl Festival poezie - seznamovali jsme se s českými básníky, zkoušeli si sami tvořit básně a zažili přitom plno legrace. Taky se tvořilo a to konkrétně děti z klubu v Rokytnici, tvořily částečně podzimní dekorace a částečně vánoční ozdoby.

Říjen v knihovně na Dolním náměstí

I v tomto týdnu probíhá v knihovně na Dolním náměstí plno besed pro školy. Hned v pondělí to odstartovala beseda na téma Ilustřátoři (pro 2. třídu) a fantasy literatura (pro 9. třídu).