Štědrý den našich předků

22.12.2017 12:27

Určitě se už všichni těšíte na ty krásné vánoční dny :-).

A víte jak Vánoce slavili naši předkové?

Pojďme se na to trochu podívat.

Naši předkové se celý den postili, ale o to bohatší pak byla večeře, i když i ta obsahovala postní pokrmy.

Na Štědrý den se dodržovaly různé zvyky. Už za svítání se každý musel omýt ve studené vodě, to aby nebyl nemocný. Děti dostaly krajíc chleba s medem, aby byly celý rok jako med. Maminka dopoledne uvařila polévku a dala do ní od všeho trochu, aby byl po celý rok dostatek jídla. Tatínek zase vyjel s koňmi do lesa na dříví, aby koně byli po celý rok rychlí jako vítr. Po návratu domů nasypal zrní do obruče, to proto aby se slepice nezaběhly a taky dostaly trochu máku, aby snášely více vajíček.

Odpoledne všichni strojili stromeček a čekali na východ první hvězdy, čímž končil půst a mohla začít slavnostní večeře.

Všichni se oblékli do svátečních šatů, krásně se prostřel stůl, pod talíř se daly drobné mince nebo šupina z kapra, aby byly po celý rok peníze.

Večeře začala modlitbou, na stole bylo od všech plodin trošku, jedlo se potichu, aby se nerušili duchové předků. Hlavním chodem nebyla ryby, jak jsme zvyklí dnes, ale kaše, která se vařila z celých zrn (symbolizovalo to bohatou úrodu), hrách, který se připravoval nasladko, černý kuba (pokrm z hub, krup a někdy s kouskem uzeného).

Všechny pokrmy na stole měly nějaký smysl a význam. Od stolu se smělo vstát, až když dal hospodář (tatínek) pokyn.

Po večeři se rozdávaly dárky a v tomto případě se pamatovalo i na zvířata, každý musel něco dostat.

Celý večer byl tajemný a magický. Vše v sobě ukrývalo nějakou symboliku z níž se dal předvídat osud.

Tak si ty letošní Vánoce užijme tak, aby byly tajemné a magické i v tento uspěchaný čas.

Krásné Vánoce :-)

Zdroj:

ŠULC, Petr a Jaroslav KRČEK. Veselé Vánoce: vánoční zvyky a koledy. Ilustroval Jakub CENKL. Praha: Pierot, 2017. ISBN 978-80-7353-586-5.