Jak je to s králem

19.05.2016 21:19

Dneska jsme došli na konec cesty v literární soutěži O poklad strýca Juráša - Jak je to s králem :-).

Tato soutěž se pořádá v rámci Klubu dětských knihoven SKIP ČR "Kde končí svět".

V říjnu 2015 jsme soutěž spustili a přes městské a okresní kolo jsme se dostali ke kolu krajskému. A dnes jsme v naší knihovně ocenili ty nejlepší z nejlepších :-).

Celkem se do krajského kola soutěže dostalo 121 prací ze čtyř okresů - Vsetín, Zlín, Uherské Hradiště, Kroměříž. Soutěžilo se opět v žánru próza, poezie a komiks, a to ve čtyřech věkových kategoriích (1. - 3. třída, 4. - 5. třída, 6. - 7. třída a 8. - 9. třída). Na porotu, která čítala 20 členů - pedagogové, knihovníci, přátelé knihovny, čekal těžký úkol, vybrat opravdu ty nejlepší, ale nakonce se to podařilo.

Na dnešní slavnostní vyhlášení k nám dokonce zavítal i sám panovník Karel IV., předal ceny ohodnoceným a také přečetl jednu z vítězných prací.

Mezi oceněnými byly hojně zastoupeny i vsetínské děti. A co je důležité, tak Michal Gerža ze Základní školy Rokytnice pojede dokonce do Prahy, kde bude na Ministerstvu kultury ČR pasovaný na Rytíře krásného slova.

"Zúčastnil jsem se této soutěže už potřetí. Letos jsem získal 1. místo za povídku Království slámy", prozradil oceněný Metoděj Chrobák ze Vsetína. "K této povídce mě inspirovalo, když jsme s taťkou řádili na tajemném místě plném slámy. Postupně se pak v příběhu mé Království slámy mění v Království snů...", doplnil Metoděj. "Když tvořím, používám tužku a papír, kde si vše sám napíšu. Pak, pokud je potřeba, mi to mamka přepíše do počítače", zodpověděl poslední dotaz mladý autor.

Zde je celkový přehled oceněných tvůrců ze Vsetína:

Metoděj Chrobák, 3. třída, ZŠ Integra Vsetín, kategorie 1. - 3. třída, próza

Jaromír Bazel, 3. třída, ZŠ Trávníky Vsetín, kategorie 1. - 3. třída, próza

Daniela Pokorná, 3. třída, ZŠ Trávníky Vsetín, kategorie 1. - 3. třída, komiks

Jan Hurta, 4. třída, ZŠ Trávníky Vsetín, kategorie  4. - 5. třída, próza

Viktor Hába, 4. třída, ZŠ Trávníky Vsetín, kategorie 4. - 5. třída, komiks

Ondřej Polách, 7.. třída, ZŠ Sychrov Vsetín, kategorie 6. - 7. třída, komiks

Michal Gerža, 8. třída, ZŠ Rokytnice Vsetín, kategorie 8. - 9. třída, próza

Markéta Hurtová, 9. třída, ZŠ Luh Vsetín, kategorie 8. - 9. třída,poezie

Slavnostní vyhodnocení nám kromě Karla IV. zpestřila i Kristína Fusková, učitelka literárně-dramatického oboru ZUŠ Vsetín monologem z divadelní hry Čert a káča a monologem z Moliéra.

A zde ještě celkový přehled vítězů:

Výsledky.doc (30720)

Již zítra se můžete těšit na fotky z vyhodnocení v naši fotogalerii.

Všem výhercům ještě jednou gratulujeme :-)